Warsztaty

Kolorowy Świat kwiatów z bibuły – warsztaty bibułkarskie 

Kolorowy świat kwiatów z bibuły - warsztaty bibułkarskie

Zapraszamy Cię do kolorowego świata róż, maków, stokrotek i krokusów. Poczuj w swoim sercu ciepło i bliskość relacji kobiet, które spotykały się, by wprowadzać radość, twórczość oraz piękno do życia swojej społeczności.

Warsztaty bibułkarskie to nie tylko forma sztuki. To twórczy manifest przywiązania do tradycji. 

Co to jest bibułkarstwo

Według Wikipedii bibułkarstwo jest „wymarłym rękodziełem”, polegającym na tworzeniu kwiatów z bibuły. Zapewniamy Cię jednak, że tutaj w Małopolsce wcale nie wymarło. Wciąż jest wielu twórców, którym zależy na utrzymaniu tej ważnej dla nich tradycji.

My również – przy współpracy z naszymi partnerami z Miodnego Szlaku, aktywnie wspieramy organizację warsztatów bibułkarstwa.

Jak powstała tradycja bibułkarstwa

Kwiaty stanowiły bardzo ważny element w życiu naszych przodków. Przydomowe ogrody nęciły zapachem i cieszyły kolorami. 

Kiedy widok za oknem tak zachwycał — to naturalne, że kobiety, chciały przenieść go także do małych i ciemnych izb, w których mieszkały. Latem było to możliwe, jednak zimą, no cóż… kolorowe kwiaty z papieru, stały się dla nich  idealnym rozwiązaniem. 

Z czasem wymyślne kompozycje kwiatowe z bibuły, stały się sposobem na otaczanie się pięknem, wyrażanie uczuć i oddawanie czci w miejscach kultu religijnego. Właściwie to śmiało, można powiedzieć, że te dekoracje wkradły się do każdej sfery życia naszych przodków. 

Jednak to nie wszystko.  

Podczas długich zimowych wieczorów kobiety wycinały, skręcały i wytłaczały misterne dzieła sztuki, ogrzewając się przy blasku świec. Snuły przy tym opowieści o życiu, tradycji i wartościach. W ten sposób budowały trwałe relacje między sobą. 

Ponadto wspólnie wykorzystywały swoją kreatywność, doświadczenie i dociekliwość, by coraz lepiej rozwijać sztukę bibułkarstwa. A na czym ona polega?

Na czym polega tworzenie kwiatów z bibuły

Inspiracją do tworzenia kwiatów była oczywiście natura. Bibułkarki bacznie obserwowały wszelkie znalezione kwiaty, rozkładały je na elementy, a następnie próbowały je odwzorować z bibuły.

Tak też wykształciły się różne techniki bibułkarskie: wycinanie, skręcanie, strzępienie, rolowanie, zwijanie, cukierkowanie, czy becikowanie. 

Te rezolutne Kwiaciarki znalazły nawet sposób na utrwalanie swoich dekoracji — namaczały je w rozpuszczonym wosku, by uchronić przed działaniem światła i wilgoci.

Do tworzenia takich ozdób wystarczy krepina lub bibuła marszczona w różnych kolorach, nożyczki, klej oraz florystyczne druciki. Te proste materiały wystarczają w zupełności do zrobienia nawet najbardziej finezyjnych kwiatów.

Obecnie niewiele zmieniło się w samej sztuce bibułkarstwa, chociaż straciło ono na swojej popularności – wyparte przez wszechobecną konkurencję masowo produkowanych plastikowych kwiatów.

Na szczęście jest wielu artystów ludowych, dla których kultywowanie tradycji i twórczości swoich przodków jest sprawą nadrzędną. Jedną z nich jest Pani Janina Mróz, która z wielkim zaangażowaniem prowadzi z nami „Bibułkarstwo na Miodnym Szlaku — rzemiosło nie na wyginięciu”.

Kolorowy świat kwiatów z bibuły Pani Janiny Mróz

Kim jest Pani Janina? 

To pasjonatka tryskająca pozytywną energią i życzliwością, ale przede wszystkim artystka, która nosi w sercu miłość do tradycji oraz plastyki obrzędowej. Od wielu lat niestrudzenie prowadzi warsztaty bibułkarskie. Uczestniczy w wielu wydarzeniach artystycznych promujących nasz region. 

Dzięki kreatywności oraz wrodzonej dociekliwości sama opanowała sztukę bibułkarstwa i potrafi odwzorować niemal każdy kwiat. Jednak bardziej cieszy ją tworzenie niż odwzorowywanie. Podobnie jak nasze prababcie nie chce ograniczać się do kopiowania natury — woli tworzyć własne okazy. 

Szczególnie bliska jej sercu jest praca z dziećmi. Podczas warsztatów wyróżnia się nieskończonymi pokładami cierpliwości. Zachęca najmłodszych do samodzielnej twórczości, wspiera w nich poczucie sprawczości i motywuje. Potrafi dotrzeć nawet do  tych najbardziej nieśmiałych.

Dlaczego warto wybrać się na warsztaty bibułkarskie

Warsztaty z Panią Janiną to czas spędzony w ciepłej atmosferze — przepełniony twórczością oraz ciekawymi opowieściami, snutymi przy domowym cieście i aromatycznej herbacie.

Warsztaty bibułkarskie to niezwykle ciekawa forma wspierania kreatywności, zdolności manualnych i poczucia estetyki. 

Jeśli masz ochotę wybrać się na nasze warsztaty bibułkarskie, sprawdź najbliższy termin tutaj.

Warsztaty bibułkarstwa z Panią Janiną Mróz