Ciekawostki turystyczne

uryński potok

Uhryński Potok

Jest to ścieżka geologiczna, która wiedzie nas Uhryńskim Potokiem. Jest ona 3-kilometrowa, a przechadzanie się po niej dodaje atrakcyjności z powodu nietypowej wędrówki jaką trzeba odbyć, bo prowadzi ona po wodzie. Ścieżka jest przeznaczona w szczególności dla turystów, którzy chcą poznać przyrodę zarówno ożywioną, jak i nieożywioną. Piękne miejsca widokowe np.  z Wierchu nad Kamieniem, związane z legendami jaskinie, jak i ostańce skalne w pobliżu Łabowskiej Hali (o których również krążą legendy), osuwiska.

Walory klimatyczne i nieskazitelne czyste powietrze sprzyjają występowaniu unikatowych roślin oraz zwierząt. Możemy napotkać między innymi niedźwiedzia, wilka, żbika, borsuka czy rysia. Pośród ptaków wyszczególnić musimy przede wszystkim występowanie bociana czarnego, derkacza, orlika, orła przedniego i kilka gatunków słowików.

Wilgotność podłoża sprzyja rozwojowi płazów i gadów takich jak salamandra, żmija zygzakowata czy zaskroniec.
Przemierzając ścieżkę dostrzec możemy, że woda w potokach jest bardzo czysta, o czym świadczy występowanie raków.

Uroczysko Feleczyn

Ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza rozciąga się na długości 4 kilometrów. Prowadzi ona przez zróżnicowane tereny leśne, które są charakterystyczne dla regla dolnego Beskidu Sądeckiego.

Zachęca nas swoimi górzystymi terenami, przepięknym widokiem jak również rozmaitością wśród roślinności i zwierzyny. Znajduje się na niej 9 oznakowanych przystanków, na każdej z nich umieszczone są informacje dotyczące m.in. drzewostanu i zwierząt.

Park
świat owadów (1)
świat owadów1 (1)

Tajemniczy Świat Owadów

Ścieżka edukacyjna znajdująca się w Leśnictwie Feleczyn, obrazuje różnorodność świata owadów w skali makro. Możemy zaobserwować owady znane lub mniej znane.

Człowiek na co dzień obcuje z roślinnością i tym co nas otacza, mało kiedy zwracamy uwagę na te drobne stworzenia, a trzeba przypomnieć że owady to najliczniejsza gromada ze wszystkich ze świata zwierzęcego.

Hala Łabowska

Należy do Popradzkiego Parku Krajobrazowego, dawniej wypasano tam owce, obecnie niestety częściowo zarosła lasem. Hala charakteryzuje się głównie dobrym punktem widokowym, przede wszystkim widać stąd Beskid Niski i sąsiadujące szczyty Beskidu Sądeckiego.

Na hali powyżej schroniska jest pomnik partyzantów 9 kompanii III Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Spokojna okolica sprzyjająca spacerom, wędrówkom pieszym, przy dobrej pogodzie zachwycająca swoją piękną naturą i różnorodnością zapachów, które pochodzą z samej natury.

Hala Łabowska1
Hala Łabowska
Szlak Stadnickiego1

Szlak im. Hrabiego Adama Stadnickiego

Szlak przyrodniczy wiedzie przez niesamowite lasy, między innymi dobrze zachowane naturalne drzewostany w większości bukowo-jodłowe, jak również dostrzec możemy świerki i Jawore. Są to lasy które wchodzą w skład Lasów Państwowych i Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a kiedyś tworzyły Puszczę Karpacką.

Wyjątkowość tych lasów jest ogromna. Występuje tutaj między innymi rzadki okaz owada jakim jest zmierzchnica trupia główka, tzw. „królowa polskich ciem”. Ponadto różnorodność pojawia się wśród roślinności, zioła i kwiaty dają nam poczucie piękna i zdrowia. Napotkać możemy czosnek niedźwiedzi, lilie złotogłów czy storczyki. Przechodząc szlakiem możemy skorzystać z darów natury takich jak jagody czy grzyby.