Kamianna

Kamianna
Kamianna

O Kamiannej

Kamianna to niezwykle malownicza miejscowość położona na wysokości około 600metrów n.p.m. w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Łabowa, pośrodku trójkąta utworzonego przez trzy miasta : Krynicę-Nowy Sącz-Grybów. Otoczona jest koroną gór porośniętych lasami jodłowo-bukowymi. Stwarza to niepowtarzalny mikroklimat. Przyroda stanowi bez wątpienia ogromne bogactwo Kamiannej. Lasy tworzą naturalny filtr dzięki któremu mamy tutaj wspaniałe powietrze, czystą wodę i glebę, niepowtarzalną ciszę i spokój , idealne warunki do odpoczynku, cudowne miejsce gdzie można poczuć naturę, na chwilę zatrzymać się w szalonym tempie naszego życia. W Kamiannej pragniemy pomóc zapomnieć o codziennych kłopotach i stresach, aby w otoczeniu natury nabrać dodatkowej energii odnawiając zarówno ciało i ducha.
Kamianna jest dzisiaj ośrodkiem leczniczo-wypoczynkowym, miejscowością, która przyciąga turystów i kuracjuszy swa sławą w dziedzinie pszczelarstwa. Obecnie słynie z produkcji pysznego miodu i wyrobów pszczelich, uważana jest za Światowe Centrum Apiterapii co stało się zasługą księdza dr Henryka Ostacha, który przybył do Kamiannej w 1960 roku. Wielki pasjonat od dzieciństwa zajmował się pszczelarstwem, w Kamiannej założył 100 pniową pasiekę, utworzył Dom Pszczelarza, zainicjował Sądecki Dzień Pszczelarza, pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego. Pasieka „Barć ’ została nazwana jego imieniem.

O pszczelarstwie

Pszczelarstwo w Kamiannej sięga swoją tradycją do łemkowskiej przepowiedni z przed wieków, która mówi, że na tej ziemi złoto będzie się rodzić na kamieniu…tym złotem jest oczywiście miód. Miód , propolis, mleczko pszczele wykorzystuje się tutaj do produkcji kremów, maści oraz roztworów EEP, które służą apiterapii. Wśród wielu dostępnych produktów występuje tutaj dużo leków, co sprawia, że Kamianna jest cenionym ośrodkiem apiterapii a inicjatorem miodolecznictwa był właśnie ksiądz Ostach. Miód i jego pochodne produkty wspomagają leczenie wielu chorób: począwszy od stanów zapalnych dróg oddechowych, reumatyzmu po dolegliwości ze strony układu krążenia. Propolis z powodzeniem konkuruje z niektórymi antybiotykami. Dla ludzi ma działanie antywirusowe, antybakteryjne, antygrzybiczne, przeciwpierwotniakowe, przeciwzapalne, znieczulające jak również regenerujące.. Równie dobroczynne działanie posiada mleczko pszczele. Powoduje poprawę wzroku, lepsze samopoczucie, koncentrację a także usuwa zmęczenie. Stosowane jest w leczeniu nerwic i nadciśnieniu. Wiosną, gdy rozpoczyna się sezon pszczelarski prowadzone są sympozja, wystawy różnego sprzętu specjalistycznego. Miód spadziowy z pasieki „Barć” przez wiele lat dostarczany był Papieżowi Janowi Pawłowi II, zainteresowały się nim również Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Kamianna
Kamianna
Salamandra
Kościół w Kamiannej

Trochę historii

Kamianna posiada bogata historię. Od 1637 roku istniała tutaj parafia greko-katolicka erygowana przez biskupa Jacka Zadzika. Do roku 1947 Kamianną zamieszkiwali Łemkowie. Mieszanka kultur i obyczajów łączy się w niepowtarzalną i wyjątkową całość.
Kamianna jak rówież wiele sąsiednich wiosek szczyci się pięknem architektury cerkiewnej. Znajdowały się tutaj dwie cerkwie. Unicka cerkiew św. Parascewy zbudowana w 1805 roku na początku XX wieku została przeniesiona do miejscowości Bukowiec. Pozostał żelazny krzyż, który upamiętnia dawną świątynię grekokatolicką. Druga z istniejących cerkwi zbudowana została w latach 1935-1939. Drewniana cerkiew pod wezwaniem Nawiedzenia NMP jest jednonawowa, posiada prezbiterium i dwie kaplice tworzące krzyż. Wewnątrz cerkwi panuje niepowtarzalny i urokliwy klimat. Ściany w naturalnym kolorze drewna dodają wnętrzu ciepła. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny, w ołtarzach bocznych rzeźby Jezusa Frasobliwego i św. Józefa. Obok kościoła znajduje się kapliczka z rzeźbą patrona Europy św. Benedykta.