Krynica Zdrój

Krynica Zdrój
Krynica Zdrój

Krynica Zdrój

Krynica jest największym i najliczniej odwiedzaną miejscowością uzdrowiskową na sadecczyźnie. Często nazywana jest perłą uzdrowisk i z całą pewnością należy do najpiękniejszych tego typu miejscowości w Europie. Początki Krynicy nie są dokładnie znane, ale z całą pewnością istniała już przed 1547 rokiem, co wynika z dokumentu nadania Darkowi z Miastka ( Tylicz ) sołectwa w Krynicy, nosiła wówczas nazwę Krzenycze. Już w XVIII wieku zwrócono uwagę na jej walory zdrowotne, badano występujące tu wody mineralne. Początek uzdrowisku dał zbudowany w 1793 roku „mały domek” , gdzie powstały łazienki kąpielowe. W 1807 roku Krynicę ogłoszono zdrojem kąpielowym i od tego czasu stała się modną miejscowością uzdrowiskową, która konkurowała nawet z tymi ze Szwajcarii. Na terenie Krynicy działali tacy uczeni jak doktor Józef Dietl, Michał Zieleniewski, Rudolf Zuber.
Zaczęto wówczas budować sanatoria i całą infrastrukturę uzdrowiskową. Do dnia dzisiejszego można podziwiać zabytkową zabudowę uzdrowiska pochodzącą z XIX wieku (Willa Biały Orzeł, Góral) oraz liczne domy powstałe w okresie międzywojennym (Willa Jana Kiepury).
W Krynicy bywały takie osobistości jak Aleksander Fredro, Helena Modrzejewska, Adam Asnyk, Władysław Reymont, Jan Kiepura i wiele innych. Do dnia dzisiejszego Krynica słynie ze swego dawnego znaczenia o czym świadczą tłumy turystów i wczasowiczów.
Lecznicze wody mineralne m.in. borowiny nadal wykorzystuje się do leczenia chorób układu krążenia, układu moczowego, dróg rodnych czy cukrzycy.

Pięknie jest również zimą, istnieją doskonałe trasy narciarskie: Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka (9 wyciągów orczykowych) oraz wyciąg dla dzieci. , Centrum Narciarskie Azoty, Kompleks Narciarski Słotwiny (2 wyciągi orczykowe), sztuczne lodowisko, tor saneczkowy, kolejka gondolowa.
W Krynicy oprócz drewnianych pensjonatów warto zobaczyć także drewnianą cerkiew grekokatolicką w Słotwinach (obecnie kościół rzymsko-katolicki) z lat 1887-1888, pijalnię Słotwinkę z 1806 roku, Park Zdrojowy, kolejkę na Górę Parkową z 1937 roku, Muzeum Regionalne w Willi Dewajtis, Muzeum Nikifora – Galeria Sztuki, Romanówka, Muzeum Lalek.

Krynica słynie również z wielu ważnych imprez, np. od 1967 roku Festiwal Arii i Piesni im. Jana Kiepury, Forum Ekomomiczne, Wybory Miss Universum.

Krynica Zdrój
Krynica Zdrój